תמ"א 38 – ארבעה דברים שחשוב לדעת 

תמא 38
  • תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים בפני רעידת אדמה. כתמריץ לחיזוק המבנים מוענקות לדיירים זכויות בנייה נוספות. את זכויות הבנייה אפשר לנצל במספר דרכים, אפשר להוסיף יחידות דיור או להרחיב את הדירות הקיימות.
  • דיירי הבניין רשאים למסור את זכויות הבנייה הנוספות לקבלן ובתמורה הוא יבצע את עבודות החיזוק ויוריד מהדיירים את הנטל הכספי הכרוך בחיזוק הבניין. תוכנית תמ"א 38 מאפשרת חריגה מקווי הבנייה ומגובה הבנייה המותרים, בהתאם לתוכנית הבנייה העירונית.
  • נוסף על זכויות הבנייה נהנים הדיירים מהטבות נוספות כמו פטור מתשלום מס שבח ומס מכירה ובמקרים רבים גם פטור מהיטל השבחה.
  • תוכנית תמ"א 38 לא חלה על המבנים הבאים: מבנים שנבנו לאחר שנת 1980, מבנים או בניינים שאינם מאוישים באופן קבוע כמו לדוגמה, מחסנים, בניינים עד שתי קומות הבנויים על שטח של עד ארבע מאות מטרים מרובעים ובניינים שקיבלו צו הריסה מבית המשפט.

בחירת עו"ד מקצועי ובעל ניסיון היא המפתח להצלחת העסקה

רק עורך דין בעל ידע רחב בתחום הנדל"ן, בעל בקיאות בנושא תמ"א 39, בכל החוקים והתקנות, ובעל ניסיון והיכרות מעמיקה עם המורכבות של עסקת תמ"א 38 יוכל להוציא לפועל עסקה מושלמת לשביעות רצון הדיירים והקבלן המבצע.

עסקת תמ"א 38 היא עסקת נדל"ן מורכבת. הדיירים מוכרים את זכויות הבנייה ליזם, היזם פועל מול העוסקים בשירותי בנייה, הקבלן בונה דירות חדשות, מוכר אותן ומוסיף דיירים לבניין ועוד. עסקת תמ"א 38 מורכבת מממספר חוזים מול גופים שונים והיא טומנת בחובה הרבה סיכויים, אך גם סיכונים.

החוזים בעסקת תמ"א 38 מורכבים מהרבה סעיפים חשובים וקריטיים להצלחת העסקה. יש לנסח במקצועיות את פרטי ההתקשרות בין הקבלן לדיירים, לקבוע תנאים לתוקפו של ההסכם, לפרט במדויק את התמורות ואת העלות הכספית שלהן, לקבוע מנגנון של חריגה מהתמורות, לדאוג לערבויות מתאימות מצד הקבלן, לביטוח ולטוות רשת הגנה חזקה שתבטיח מפני תרחישים שונים העלולים להתרחש במהלך הבנייה, תרחישים שעשויים לסכן את הנכס ולחבל בעסקה.

עו"ד מקצועי יסייע גם בניסוח ההסכם בין כל הדיירים עד לקבלת נוסח המוסכם על כולם.

עו"ד מקצועי ילווה את כל השותפים בעסקה החל מהגשת הבקשה להיתר הבנייה ועד לסיום הבנייה. הוא יוודא, בין השאר, כי כל פרטי העבודה שאליהם מתחייב הקבלן, כמו איכות חומרי הבנייה, מפרט הבנייה, ביטוח המבנה ועוד, מעוגנים בהסכם. הוא יגדיר את לוח הזמנים לביצוע הפרויקט ויקבע מנגנון הגנה על הדיירים למקרה של חריגה מלוח הזמנים.

 על עורך הדין להחזיק בנאמנות את כל הביטחונות והערבויות של הקבלן או היזם כדי להבטיח כי כל העבודות תבוצענה בזמן ובהתאם לתקנון של תמ"א 38..

מה היה לנו עד עכשיו?

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

היתרונות של פרגולות אלומיניום

פוסט זה בבלוג מתעמק ביתרונות הרבים של פרגולות אלומיניום, ומדגיש את העמידות שאין שני לה, דרישות התחזוקה הנמוכות, העיצוב הניתן להתאמה אישית והידידותיות לסביבה. בין

סיבוכי כף רגל סוכרתית: קריאה לפעולה

פוסט בלוג זה נועד להדגיש את הדאגה הגוברת של סיבוכי כף רגל סוכרתית, אשר אם לא בודקים אותם, עלולים להוביל לתוצאות חמורות כמו זיהום, כיבים